آیا کلیک بر روی نتایج جستجوی گوگل در بهبود موقعیت رتبه جستجو موثر است

ارسال شده در
نظرات هیچ

Bartosz Góralewicz با به اشتراک گذاشتن نتایج تحقیقات خود نشان می دهد که صرف کلیک بر روی نتایج جستجو باعث بهبود رتبه نتایج جستجو نمی شود
علی رغم باور عمومی، نرخ کلیک یک عامل رتبه بندی در نتایج جستجوی گوگل نیست
اما اول به این بپردازیم که نرخ کلیک چیست
نرخ کلیک درصد کلیک هایی است که بر روی نتایج جستجو انجام شده در موتور جستجو (search engine results page یا SERP ) رخ می دهد که نرخ کلیک را CTR می گویند به عنوان مثال اگر در نتیجه جستجوی عبارتی در گوگل 100 لینکی از سایت خاص نمایش داده شود و در 20 بار از این نمایش ها کلیک بر روی لینک انجام شود اصطلاحا می گوییم نرخ کلیک یا CTR این سایت 20% است.
این برای همه بدیهی است که رتبه نمایش 1 بسیار بهتر از رتبه نمایش 10 است چرا؟
چون نرخ کلیک ارتباط مستقیمی با موقعیت کلمه در نتایج جستجو دارد. تصویر زیر را ببینید، تفاوت قابل توجهی در رتبه بندی در اسلات اول نتایج جستجو نسبت به اسلات پنجم یا پس از آن وجود دارد. (هرچه به پایین صفحه می رویم نرخ کلیک پایین می آید)

تصویر بالا در سال 2011 رسم شده است، با وجود گذشت این چند سال این درصد هنوز به طور کامل قابل استناد است. چراکه بسیاری از تمایلاتی که به اندازه گیری نرخ کلیک کمک می کننددر طول سال تغییر نمی کند.
اما چرا من [Bartosz Góralewicz] برای این بررسی CTR را انتخاب کردم؟
مدت هاست که این کلام که CTR یا نرخ کلیک نقش مهمی در رتبه بندی نتایج جستجو دارد بر سر زبان ها افتاده است- اما متاسفانه، هیچ آزمایشی برای بررسی آن انجام نشده و جستجوگر گوگل هم به تایید آن نپرداخته و تنها مطالعات موردی برای نشان دادن تاثیر CTR (به عنوان یک عامل رتبه بندی جدا شده) در رتبه بندی در سال 2015 منتشر شد (که بخشی از این مقالات در ادامه همین نوشته مورد استفاده قرار گرفته است.). ادامه دارد….

نویسنده

نظرات

امکان نظردهی برای این نوشته وجود ندارد.

← قدیمی‌تر جدیدتر →